Home Lessons Calculators Worksheets Resources Feedback Algebra Tutors

Monticello, GA Precalculus Tutors

These private tutors in Monticello, GA are brought to you by WyzAnt.com, the best place to find local tutors on the web. When you use WyzAnt, you can search for Monticello, GA tutors, review profiles and qualifications, run background checks, and arrange for home lessons. Click on any of the results below to see the tutor's full profile. Your first hour with any tutor is protected by our Good Fit Guarantee: You don't pay for tutoring unless you find a good fit.

Mike A.
...I also prefer to know ahead of time the assignment topic so I can review my personal textbooks and bring appropriate background material to the lesson. For mathematics and chemistry, the tutoring normally involves completing problem sets, and the optimum tutoring lesson is a face-to-face meeting...
(more)
12 Subjects: including precalculus, chemistry, algebra 1, GED
Mike A.
$35.00/hr
Griffin, GA
Anita S.
...The combination for my love of people and academia, especially math and science, comes through when I work with each student. I have a Bachelor?s degree in Economics from Northwestern and minored in Math and a Bachelor?s degree in Biology from the University of Wisconsin at Milwaukee and was pre...
(more)
12 Subjects: including precalculus, chemistry, English, geometry
Anita S.
$30.00/hr
Loganville, GA
Marc L.
...My specialty is the high school level. I feel I am able to translate the difficult language of mathematics for those that feel unsuccessful in the subject. I enjoy helping students become successful and giving them the self confidence to finally be a good math student.
(more)
8 Subjects: including precalculus, geometry, algebra 1, algebra 2
Marc L.
$45.00/hr
Macon, GA
John B.
...Adding 6/8 + 1/8 results in (6+1)/8 = 7/8 for the final result. Ratios and proportions are fractions that are important for the study of many sciences, as well as shopping, accounting, and even cooking. If oranges are sold at 3 oranges for $1.59, then the cost of a dozen (12) oranges is found using a ratio. 12 oranges * ($1.59 / 3 oranges) = $6.36 for a dozen oranges.
(more)
41 Subjects: including precalculus, English, chemistry, calculus
John B.
$19.00/hr
Griffin, GA
Antonio B.
...In general, I get a good and accomplished feeling inside when I see a student's face light up with excitement because they understand it. I smile when I have helped others smile. Away from the realm of academia, I enjoy making music, track and field, video games, Wing Chun Kung Fu and learning ...
(more)
14 Subjects: including precalculus, calculus, physics, geometry
Antonio B.
$40.00/hr
Mcdonough, GA
Home Lessons Calculators Worksheets Resources Feedback Algebra Tutors